jak zorganizować urodziny dla dziecka bez stresu, skromne - blog o prowadzeniu domu

Jak zorganizować urodziny dla dziecka 🍰 nawet jeśli jesteś z tym niemal sama

Strona zawiera linki partnerskie (szczegóły).

Może zdarzyło Ci się zobaczyć urodziny dla dziecka, przyjęcia, pokazywane na Instagramie czy Pintereście. Pięknie, tematycznie, milion przekąsek i aktywności, dopracowane detale. Może nawet byłaś na takim przyjęciu.

I potem zbliża się data urodzin Twojego dziecka, a Ty, po obejrzeniu obrazków jak z powyższego paragrafu, być może chcesz się schować lub uciec.

Absolutnie nie trzeba. Jeśli chcesz uczynić ten dzień wyjątkowym, zaprosić gości i przygotować jakiś poczęstunek, dasz radę to zrobić. Jeśli ja, będąc niemal sama w domu z dwójką dzieci, których nie posyłam do przedszkola, dałam radę, i to nie wykańczając się, a raczej na luzie, na spokojnie, to i Ty dasz radę. Ja praktycznie nie miałam pomocy ze strony Męża, który wraca do domu na ogół o 23, a Rodziców mam jakieś 160 km od nas, zresztą wciąż pracują. Poniżej przedstawię Ci mój sposób, aby zorganizowanie urodzin dla dziecka w każdych warunkach stało się realne.

Ach, i powiedz mi jeszcze, czy to idealne przyjęcie, na którym byłaś było przygotowane przez mamę dziecka czy przez firmę?

1 | Urodziny dla dziecka: Nie komplikuj, a ułatwiaj sobie

Ja jestem minimalistką, a prostota to przyjaciel każdej pani domu i mamy maluchów.

Zaraz zobaczysz, jak możesz uprościć listę gości, dekoracje, jedzenie, niezbędne przygotowania.

Tylko jeszcze zastanów się, dlaczego chcesz wyjątkowo świętować ten dzień. By uczcić życie Twojego dziecka, uśmiechać do niego i widzieć jego uśmiech? Spotkać się z innymi osobami, dla których Twój dzieciak jest Skarbem?

Nie rób tego z innych powodów: dla zaimponowania koleżankom, rodzinie… To nie jest nic warte. Imponujące przyjęcie „wymaga” odpowiedzi w postaci jeszcze bardziej imponującego przyjęcia u znajomego dziecka, za rok wymyślałabyś jeszcze większe cuda i niespodzianki… Szkoda Twojej energii na budowanie obrazu swojej osoby u innych w ten sposób.

Zresztą pomyśl, jeśli na trzecie urodziny dziecka zrobiłabyś wszystko, co tylko Pinterest widział, czego ono będzie oczekiwało na ostatnie urodziny przed staniem się dorosłym? Strach pomyśleć.

Świętuj rodzinę, świętuj obecność tego Małego Człowieka przy Tobie. Najważniejsze jest spotkanie, a do tego wiele nie potrzeba.

Zakładam, że odpowiednie nastawienie już masz. Teraz będziemy upraszczać obraz „straszliwych przygotowań”.

Uprość liczbę gości

Jeśli przeraża Cię myśl o goszczeniu wielu osób na raz, skróć listę gości albo podziel ich na dwa przyjęcia w odstępie kilku dni. Na przykład osobne spotkanie z dziadkami, osobne z chrzestnymi i ich rodzinami.

2 | Zrób plan

Ja od połowy tego roku jestem fanką planowania i odnoszę w swoim życiu naprawdę dużo korzyści z powrotu do organizacji i produktywności. (Najbardziej pomógł mi ekurs Driven Women Grace Based Productivity for Christians autorstwa Phylicii Masonheimer, zawarty w tej Paczce ekursów i ebooków, w której tylko do lutego 2020 kupisz go za $49.97 wraz z innymi materiałami, a nie w regularnej cenie kursu: $120.)

Zaplanuj menu na urodziny dla dziecka

Pomyśl o czymś, co nakarmi Twoich gości, ale przy tym jak najmniej nadwyręży Twoje siły. Żebyś miała czas, siłę i ochotę na rozmowy.

Wybierz potrawy, co do których jesteś pewna, że udadzą się smaczne. Czyli coś, co w miarę regularnie przygotowujesz. Oszczędź sobie eksperymentowania z nowymi potrawami, które zwyczajnie za pierwszym razem mogą się nie udać – nie potrzebujesz takiego stresu!

Jeśli Twoi goście mieszkają niedaleko, możesz zaprosić ich na popołudnie z sałatką, przekąskami, a bez obiadu.

Jeśli przygotowujesz obiad, możesz zrobić samo drugie danie, bez zupy.

Wybierz proste potrawy. Do obiadu podaj sałatkę z 2-3 składników lub tylko skrojone warzywo (ogórek albo pomidor), a nie wymyślną sałatkę z wielu składników.

Nie planuj przygotowywania wymyślnych napojów: wyciskanych soków czy różnych kaw, jeśli nie masz na to czasu lub ochoty. (Twój nastrój tego dnia jest ważny! Ty jesteś ważna! To rocznica dnia, w którym TY urodziłaś swoje dziecko!)

Jako przekąski zrób prostą sałatkę, na stole połóż wędlinę, ser żółty, chleb i masło. Do tego przekąski: paluszki, orzeszki, ciastka.

A jeśli chcesz poszerzyć swój kulinarny repertuar albo znaleźć proste, szybkie przepisy i na obiady, i na przekąski, tym miejscu polecę Ci Paczkę Planowanie Zdrowych Posiłków z ponad tysiącem przepisów na różne okazje, dostosowanych do różnych potrzeb, sytuacji życiowych i preferowanych diet. W sprzedaży tylko do końca 2019 roku!

3 | Zacznij działać tydzień wcześniej (możesz i jeszcze wcześniej)

Oczywiście, jedzenia nie przygotujesz tydzień wcześniej. Ale może nie zdajesz sobie sprawy, ile drobnych rzeczy jest do zrobienia przy przygotowywaniu jakiegokolwiek rodzaju przyjęcia. Skoro jedzenie będziesz robić niemal w ostatniej chwili, to zaplanuj się tak, by nie musieć wtedy jednocześnie prasować obrusa czy wybierać strojów dla swoich dzieci.

Przykład: co ja zrobiłam kilka dni wcześniej na urodziny dla dziecka?

Zaplanowałam menu i zrobiłam dokładną listę zakupów.

Sprzątnęłam pokój Chłopców, przejrzałam zabawki, niekompletne lub nieużywane usunęłam.

Przyniosłam z piwnicy dodatkowe zabawki, by dzieciaki nie kłóciły się (nasi Chłopcy mają w bieżącym użytku niewiele zabawek, nadmiar zabawek, czyli te, którymi się nie bawią, trzymam w piwnicy).

Policzyłam, ilu mam gości, a ile naczyń i sztućców – przy dzieciach i całym domowym harmidrze nie możesz mieć pewności, że skoro rok temu miałaś wystarczającą ilość talerzy i kubków, to i dzisiaj tak jest 😉

Przejrzałam, co mam w domu z potrzebnych drobiazgów typu serwetki, świeczki na tort, a czego brakowało, dopisałam do listy zakupów.

Umyłam wcześniej te naczynia, które są rzadko używane i mogły być zakurzone.

Ponieważ część dnia, kiedy świętowaliśmy urodziny, spędzaliśmy na wycieczce, wcześniej spakowałam koc, piłki, wodę i gotowe przekąski.

Nasz stół jest rozkładany, więc zaplanowałam sobie przyniesienie z wyprzedzeniem dodatkowych elementów z piwnicy i odkurzenie ich.

Już dzień przed urodzinami po południu miałam rozłożony stół.

Wieczór przed urodzinami wyprasowałam obrus i położyłam go na stole wraz z częścią naczyń.

Wieczór wcześniej mogłam przygotować mięso na obiad.

Na stole ułożyłam przynajmniej część naczyń i sztućców oraz serwetki, które będą potrzebne.

Można być mistrzynią planowania i spać spokojnie? Można!

4 | Dzień urodzin

Na ten dzień też miej spisany plan, listę zadań, by nie zapomnieć o żadnej z kilkunastu małych, ale ważnych spraw, z których składają się urodziny dla dziecka.

Napisz na kartce WSZYSTKO, co musisz zrobić tego dnia w związku z urodzinami. Przykładowo:

że masz odebrać zamówiony tort i siostrę z dworca (połączyliście to w jeden wyjazd z domu), że masz zanieść do pokoju resztę potrzebnych naczyń i sztućce, wyjąć pieczywo z zamrażalnika, obrać ziemniaki, włożyć przekąski do miseczek, skroić sałatkę, zrobić sos i kotlety, a po powrocie z wyjazdowej części urodzin postawić na stole napoje, włączyć ziemniaki, pokroić warzywa, podgrzać mięso, wyjąć sałatkę z lodówki, później pokroić pieczywo, wyłożyć wędliny i ser.

Proste, drobne czynności, ale czy w w przeszłości nie zdarzyło Ci się np. zapomnieć o czymś, co miałaś przygotowane w lodówce i zorientować się już po wyjściu gości?

Także, droga Mamo i Gospodyni:

  • upraszczaj
  • planuj, dzieląc czynności na małe kroczki i całe przygotowania na kilka dni.

Zrób tyle, ile możesz, nie więcej. Ideą urodzin jest spotkanie, uczczenie życia danej osoby, pokazanie jej naszej miłości. A nie to, żeby nad stołem wisiały litery wycięte w modnej czcionce, a matka była wściekła i padnięta!

Żeby pomóc sobie w przygotowaniu dobrego (nigdy nie musi być idealne!) spotkania urodzinowego, możesz spojrzeć do tych dwóch zbiorów materiałów:

  • Healthy Meal Planning Bundle – abyś zrozumiała ideę i nauczyła się ułatwiania sobie codzienności poprzez planowanie posiłków, zainspirowała się gotowymi planami posiłków i przepisami, w tym na potrawy na specjalne okazje, szybkimi i prostymi obiadami (do przygotowania w mniej niż 30 minut), przekąskami i wieloma innymi
  • The Ultimate Productivity Bundle – abyś nauczyła się metod wyznaczania celów, planowania kroków prowadzących do ich osiągnięcia, planowania Twoich tygodni, dni i abyś spełniła swoje kolejne marzenie, nawet jeśli jesteś żoną, mamą, królową ogniska domowego, i pracujesz jednocześnie.

Zobacz też:

Jak zorganizować urodziny dla dziecka bez stresu - blog o prowadzeniu domu i rodzinie
error: Content is protected !!