rola kobiety według Biblii - 7 zadań i cech kobiety według Nowego Testamentu

Jaka jest rola kobiety 👱‍♀️? 7 cech i zadań, o których mówi Biblia

Strona zawiera linki partnerskie (szczegóły).

Czy podobnie jak wiele kobiet dzisiaj zadajesz sobie pytania o to kim jesteś, kim być powinnaś, czym powinnaś się zajmować, jakie jest Twoje miejsce, czym jest Twoja rola – rola kobiety?

Chcesz wiedzieć, czy postawić nacisk na rozwój osobisty, na karierę, zbieranie na emeryturę, czy oddać się macierzyństwu, szyć, gotować, wspierać rodziców, a może podróżować…?

Możliwe ze w Twoim życiu jest miejsce na każdą z tych dziedzin. Ale jak je poukładać, co jest najważniejsze? Co jest dodatkiem, a czego nie wolno Ci zaniedbać?

Możemy gubić się w tysiącach pisanych dzisiaj i niejednokrotnie wykluczających się nawzajem poradników.

Albo zajrzeć do Pisma. Tam są odpowiedzi na pytania: jak Bóg stworzył kobiecą naturę? W czym jesteśmy dobre? Czego nie wolno nam zaniedbać? Jakie jest nasze miejsce w ludzkiej rodzinie?

Rola kobiety wg 2. rozdziału Listu do Tytusa

Zacznijmy od 2. rozdziału Listu do Tytusa, w którym Paweł wymienia siedem cech, w jakich powinny wzrastać młode kobiety. Pisze on, że to są rzeczy, których starsze kobiety powinny uczyć młodsze. I zaznacza, że jest to zgodne ze zdrową nauką.

jak miłować męża,

dzieci,

jak być rozważną,

czystą,

gospodarną,

dobrą,

oddaną swemu mężowi

Biblia Pierwszego Kościoła, tłum. ks. Remigiusz Popowski

Po tym wyliczeniu Paweł dopowiada: aby przypadkiem nauka Boża nie była przeklinana. Aby niechrześcijanie nie mówili źle o Bogu na podstawie zachowania chrześcijan, które odbiegałoby od przyjętych norm.

Dodajmy do tego zdrowość nauki z początku rozdziału i możemy dojść do wniosku, że Paweł wymienia w powyższej liście oczywistości, będące podstawą porządku społecznego i przyzwoitości w tamtych czasach.

Niektórzy podejrzewają, że w kościele na Krecie, do którego kierowane były te instrukcje, wśród mężczyzn i kobiet panowała ekscytacja z powodu przyjęcia nowej wiary i idąca za nią gotowość do wykonywania nowych zadań religijnych: nowych rytuałów, nowych ofiar, wyjścia z domu i robienia rzeczy dla Boga. Paweł nie daje żadnej formy realizacji tych chęci, lecz przypomina, by nie zaniedbywać swoich podstawowych zadań w społeczeństwie, aby nie łączyć imienia Jezusa ze złym przykładem życia jego wiernych. (Na podst. komentarza Charlesa Ellicotta).

Nad czym ma więc pracować normalna, zdrowa kobieta. Co ją wyróżnia, czym ona żyje?

1 | Dobra kobieta miłuje męża

W raju się zaczęło i po zmartwychwstaniu nadal obowiązuje ta zasada, że zadaniem kobiety jest mężczyzna. Stworzona w raju jako dobry pomocnik dla mężczyzny (Księga Rodzaju 2,18). Pamiętasz?

Rola kobiety to kochać męża, jaki by nie był. Nikt nie obiecywał, że jakakolwiek sfera życia na tej ziemi będzie rajsko-wiecznie-radość-dająca. I żadnych tu wyjątków w kwestii małżeństwa.

Zresztą i Ty nie jesteś idealna. Czy z Tobą jest szczęśliwie? Czy chce się Ciebie kochać?

Jak dzisiaj kochałaś męża? Czym? W czym? Miłość to jest czasownik. I decyzja. Najpierw decyzja, potem robienie.

2 | Dobra kobieta miłuje dzieci

Jak widać, nie musimy mieć wrodzonego tego miłowania dzieci, skoro Paweł wskazuje, że mamy być tego uczone. Czy to nie ulga dla kobiet, które czasem nie kochają i czuły się winne? Możemy potrzebujemy tu wsparcia starszych, doświadczonych kobiet i ich wskazówek?

Dzieci potrafią denerwować. Bardzo. W dzisiejszych czasach denerwują też tym, że być może wiele koleżanek chwali się nie-wiadomo-jakimi podróżami i weekendami w spa, stylizacjami, a Ty – przy dzieciach – ledwo zjadłaś. Coś zimnego.

I Bóg chce, żebyś je miała i miłowała, na co dzień, każdego dnia.

A miłość to czasownik. Kochajmy dzieci, nie zaniedbujmy ich, tylko dbajmy o nie. Rozsądnie – bez pozwalania na wszystko.

3 | Dobra kobieta jest rozważna

W zależności od tłumaczenia chodzi tu o (zdrowy) rozsądek, dyskrecję, kontrolowanie siebie, mądre życie, trzeźwość umysłu, cnotliwość, umiarkowanie, powściągliwość.

Mamy być po prostu mądre w słowach i działaniach. Umiarkowane. Nieplotkujące. Uważne.

4 | Dobra kobieta jest czysta

Niewinna, skromna. Wierna mężowi i niekusząca innych mężczyzn.

Czysta w spojrzeniu, mowie, myśli i ubiorze.

Swoją wartość na budujesz czymś innym niż tym, ilu facetom dziennie jesteś w stanie zakręcić w głowie, bo akurat tak wybrałaś się ubrać. Nie kuś. Nie utrudniaj mężczyznom ich drogi do bycia lepszymi.

Tak jak kobieta musi poskromić swoje reakcje emocjonalne i uczuciowe, tak zadaniem mężczyzny na całe życie jest zbliżanie się do czystości. Im jest o wiele trudniej niż nam.

Czyli dobra kobieta, ubrana z klasą w długą spódnicę, nie kusi i sama nie ogląda się za innymi, będąc wierna swojemu zadaniu – swojemu mężowi.

5 | Dobra kobieta jest gospodarna (a w oryginale co innego)

W oryginale mamy tu słowo odnoszące się tak do domu jak ogrodnik ma się do ogrodu.

Chodzi o pracę kobiety w domu i dla domu. O zajmowanie się domem, dbaniem o niego, o krzątanie się przy zwykłych, codziennych, mało ekscytujących, przyziemnych sprawach. Bo jeśli kobieta tego nie zrobi, to kto? (Mężczyzna pracuje silniejszym ciałem, odporniejszym na stres mózgiem, bez potrzeby przerwy w czasie miesiączki, ciąż, połogów, karmienia piersią, negocjuje, walczy, przynosi do domu upolowanego jelenia). A jeśli nikt tego nie zrobi, to co będziemy jeść, w jakich warunkach spać i gdzie znajdziemy czyste ubranie?

Dom to ważna przestrzeń dla mężczyzny, kobiety i dzieci. Dbajmy o nią i doceniamy prace z nią związane.

Rola kobiety w domu to nie siedzenie z dziećmi. Dobra kobieta jest w domu pracowita: sprząta, przygotowuje posiłki, dba o zapasy, pierze… Jest pracowita, pilna. Nie siedzi w domu i nic nie robi.

Nie chodzi po innych domach, nie jest leniwa, nie zajmuje się plotkami.

Wykonując codziennie te zadania kształtuje swój charakter, służy mężowi i tworzy środowisko do wzrastania dzieci, dając im od razu przykład własnego życia: służby, pracy, miłości, cierpliwości.

6 | Dobra kobieta jest… dobra

Zwyczajnie dobra dla innych, życzliwa, miła. Nie knuje intryg, nie skupia się wyłącznie na sobie. Czyni dobro.

Dostrzega innych. Odnosi się do nich z szacunkiem i zainteresowaniem.

7 | Dobra kobieta jest oddana swemu mężowi

Posłuszna, podległa, poddana.

Bo porządek rodziny ludzkiej wygląda tak, że jej głową, przywódcą jest mężczyzna. To on odpowiada za rozwój duchowy swojego stada, to on odpowiada przed Bogiem za przewinienia tych, których Bóg dał mu pod opiekę (tak jak w raju pytał o zjedzenie owocu Adama, choć to Ewa pierwsza dała skusić się wężowi).

Żona, jako poddana mężowi, jako jego pomoc (Księga Rodzaju 2,18), pozostaje jemu posłuszna. Wykonuje to, na czym jemu zależy. Pozwala mężczyźnie podejmować decyzje i nie dyskutuje z jego wyborami (chyba że są moralnie złe).

Nie krytykuje swojego męża, także w towarzystwie innych osób. Nie narzeka na niego mamie ani koleżankom.

Służąc jego sprawom i wizjom, pomaga mu wzrastać. Sama przy tym wzrasta.

Rola kobiety na podstawie Listu do Tytusa – podsumowanie

Paweł nie daje zapomnieć kobietom o naszym pierwszym i głównym obowiązku, który nie leży na zewnątrz, w zapracowanym świecie. Naszym pierwszym obowiązkiem jest czynienie życia rodzinnego pięknym przez miłość do męża i dzieci, wobec której możemy zapomnieć o sobie.

Po pierwsze, mamy zadbać o podstawy: męża, dzieci, dom i innych ludzi, a także o naszą mądrą postawę życiową. Przede wszystkim to ma być zrobione, każdego dnia.

Inne cechy

Jest wiele innych cech, nad którymi powinnyśmy pracować i znajdziecie je w Nowym Testamencie. Rola kobiety według natury i Boga opisana jest w wielu innych fragmentach. Do tego trzeba dodać dobre cechy chrześcijanina i już mamy sporą listę postaw, których rozwijanie jest dobrym dla nas kierunkiem:

dobroć, uprzejmość, gościnność, łagodność, unikanie kłótni, sprawiedliwość, postawa służby, skromność, cichość, pobożność, trwanie w wierze, wykonywanie dobrych uczynków…

Czego Biblia nie wymienia, czyli co NIE jest rolą kobiety?

Paweł pisze o poddaniu się kobiety mężowi, o rodzeniu dzieci w bólach i myciu naczyń.

Na pierwszym miejscu jego listy nie znalazły się weekendy w spa ani rozwój osobisty tylko… mąż!

Priorytetem ani tym, do czego od rana z entuzjazmem powinna zabrać się kobieta nie są więc:

  • podróże,
  • czytanie dla przyjemności,
  • makijaż,
  • dobieranie ałtfitu,
  • nadganianie Instagrama,
  • chodzenie po ulicy z kubkiem kawy,
  • służenie obcemu mężczyźnie w jego placówce w zamian za comiesięczną wypłatę…

Być może mieści się to w planie Boga, ale na pewno dopiero po wykonaniu naszych głównych zadań!

Kobieta, co czci swego męża, za mądrą u wszystkich uchodzić będzie.

Mądrość Syracha 26,26
naturalna rola kobiety na podstawie Biblii: 7 cech i zadań, w tym posłuszeństwo mężowi, małżeństwo, macierzyństwo
error: Content is protected !!