pierwszy feminista i początki feminizmu, starożytność - blog chrześcijanki

Kto był pierwszym feministą w historii? Na podstawie Księgi Rodzaju

Strona zawiera linki partnerskie (szczegóły).

Jak na szybko możemy zdefiniować sobie feminizm? Niech będzie to po prostu coś około chęci zrównania kobiet z mężczyznami w jak największej liczbie spraw. Teraz prześledźmy starożytne Pisma w poszukiwaniu początków takiego myślenia, by zobaczyć, że tego wszystkiego nie zapoczątkowała żadna kobieta, tylko taki jeden pierwszy feminista.

Kto w takim razie był pierwszym feministą?

Pamiętacie Księgę Rodzaju, stworzenie człowieka i jego początki w ogrodzie Eden?

Bóg ukształtował człowieka z mułu ziemi i tchnął w jego oblicze tchnienie życia. W ten sposób powstał człowiek jako istota żyjąca.

Pan, Bóg, założył ogród w Edenie na wschodzie i w nim umieścił człowieka, którego ukształtował. (Rdz 2,7-8*)

Bóg chciał Adama. Ulepił go z gliny, tchnął Ducha, umieścił w ogrodzie, pozwolił mu jeść wszystko poza owocami jednego drzewa.

Pan, Bóg, powiedział: „Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam. Stwórzmy mu zatem pomocnika, by był przy nim”. (Rdz 2,18*)

Ale czegoś Mu jednak w tym człowieku brakowało. Bóg uznał, że Adam potrzebuje pomocnika, ale żadnego odpowiedniego nie znalazł wśród stworzonych dla człowieka zwierząt.

Nie znalazł się jednak wśród nich dla Adama pomocnik podobny do niego. (Rdz 2,20*)

Uśpił wiec Adama i z jego żebra ulepił kobietę, odpowiedniego pomocnika dla Adama. I Adam nią się zachwycił.

Rozmawiali, jedli, żyli, aż pewnego dnia do Ewy przyszedł… pierwszy feminista.

Mówi:

– Elo, dziołcha. Zjesz owoc z tego tam?

– Nie. Adam powiedział, że nie można.

– No i co?

– No Bóg powiedział że nie można.

– Widzisz, złotko. A to Tobie tak się podoba, że musisz słuchać się Boga i Adasia?

– Yyyy.

– Nie musisz. Umieścili cię chłopiska pod sobą… I co, nie wolałabyś być Bogiem? Dlaczego niby masz ich słuchać, dlaczego masz niby tego nie jeść? Nie sądzisz, że jesteś im równa? Przecież jesteś zaje! Zjedz, będziesz jak Bóg, no i mocniejsza od Adasia!

Zjadła.

Dała Adamowi.

Zjadł.

A dla Boga prawo Boga wciąż obowiązywało. Skoro Adam był zwierzchnikiem wobec Ewy, to jego Bóg zapytał o to, co się stało, mimo że dobrze wiedział, kto zaczął.

I jeszcze dopowiedział Adamowi, że ten będzie miał karę, bo posłuchał kobiety (Ponieważ posłuchałeś słów swojej żony Rdz 3,17*).

Kto był pierwszym feministą?

Czy to kobieta sama wymyśliła, że może by się postawiła, zbuntowała, zmieniła hierarchię w ludzkim stadzie lub nawet hierarchię między ludźmi a Bogiem?

Czy to kobieta wymyśliła feminizm?

Czy Ewa czuła się źle, wędrując po ogrodzie, mając Adama, ptaszki i jamniki, jedząc wszystko poza owocami jednego drzewa? Wydaje się, że było jej całkiem spoko, a zakaz jedzenia z jednego drzewa ani sytuacja w której podlegała Bogu i mężowi nie przeszkadzały jej – były naturalne, nie zauważała ich nawet, bo nie uwierały.

Właśnie. Ewę te fakty życia jej zwyczajnego, codziennego – nie uwierały.

To kogo uwierały?

Kto zasugerował kobiecie bunt przeciwko Bogu i mężowi? Kto zachęcił ją do myślenia o sobie samej i swojej ponoć słabej pozycji?

Czy kobiecie było źle w życiu (przed rozmową z wężem)?

Dodajmy sobie, że w Edenie macierzyństwo nie wiązało się z bólem, a jedzenie z pracą, czyli tylko miłość, miłość i miłość. Ciepełko, owocki i towarzysz u boku (u boku – a nie w korpo ani nie na polu).

Czy to jej było źle?

Czy to Adam uznał, że Ewie jest źle i lepiej byłoby ją wynieść na równię z mężczyzną lubi wyżej? To Adam zaczął kombinacje?

Nie. Nie kobieta i nie mężczyzna. To Zły jest tym, który od początku nastawał na porządek ustalony przez Boga. Na relacje między ludźmi. Na pokój i miłość. Na posłuszeństwo. Na dotrzymywanie słowa, obietnic, ślubów. Pierwszy feminista.

On przyniósł nam egoizm i kłótnie o to kto lepszy, kto ładniejszy, kto górą.

Jeśli więc jakieś ktosie teologizują, by doteologizować się, że Jezus był feministą… Lub gdy ksiądz Langust – mimo że fajny gość – mówi, że jest feministą… To mnie się to nie podoba i nie składa w sensowną całość. Chyba żeby przyjąć inną definicję feminizmu. Ale te osoby chyba definicję mają podobną do naszej z początku tego artykułu, tylko gdzieś po drodze gubią fakty. Ksiądz Langust przykładowo nie kojarzy że:

Kobieta już w Edenie, jeszcze przed grzechem pierworodnym nie była równa mężczyźnie.

kto był pierwszym feministą - blog dla kobiecych kobiet

Także kochane, mądre i boskie Kobiety: zdobywajcie wiedzę, praktykujcie bycie kobiecą kobietą i nie podpisujcie się pod niczym, co ma w sobie ideologię feminizmu (jak już wiemy, pierwszy feminista to jest ten ktoś, z kim nie chcemy współdziałać).

No i kochajmy męskich Mężczyzn, wychowujmy męskich Chłopców i kobiece Dziewczyny!

* cytaty pochodzą z Biblii Pierwszego Kościoła, Biblii w tłum. ks. Remigiusza Popowskiego

Przeczytaj też:

Czy chrześcijanka może być feministką? pierwszy feminista w historii, czyli początki feminizmu - blog chrześcijański
error: Content is protected !!