Dlaczego dbanie o dom to owocna, korzystna praca, pochwała pań domu - blog chrześcijański

Dlaczego dbanie o dom 🏡 to owocna, korzystna praca, czyli doceniamy Królowe Ogniska Domowego

Strona zawiera linki partnerskie (szczegóły).

Bóg w Piśmie Świętym nie raz zaleca kobietom by były tymi, które zajmują się sprawami swojego domu. Dbanie o dom to nasze zadanie.

Jej mąż, gdziekolwiek przebywa, nie musi o dom się martwić

Księga Przysłów 31,21

Trwanie jej domu pod mocną osłoną; taka nie jada chleba lenistwa.

Księga Przysłów 31,27

Chcę zatem, aby te młodsze za mąż wychodziły, rodziły dzieci, pilnowały domu, by nie dawały wrogowi żadnej sposobności do obelgi.

Pierwszy List do Tymoteusza 5,14

Tak samo starsze kobiety […] aby rozważnie doradzały młodszym, jak miłować męża, dzieci, jak być rozważną, czystą, gospodarną, dobrą, oddaną swemu mężowi, aby przypadkiem nauka Boża nie była przeklinana.

List do Tytusa 2,3-5

(Więcej o wersetach z Listu do Tytusa i o tym, co w oryginale znaczy słowo, przetłumaczone jako gospodarna, przeczytasz w tym artykule).

Dodaje, że ważna jest wierność nawet w drobnych sprawach.

Wierny w najdrobniejszym i w wielkim jest wierny, a w najdrobniejszym nieuczciwy i w wielkim jest nieuczciwy.

Ewangelia wg Łukasza 16,10

Dodaje, że kto dobrze zarządzał małym, dostanie więcej.

Znakomicie, dobry sługo. Ponieważ w tak bardzo małej rzeczy byłeś wierny, bądź rządcą dziesięciu miast.

Ewangelia wg Łukasza 19,17

(Wszystkie cytaty w tłumaczeniu ks. Remigiusza Popowskiego z Biblii Pierwszego Kościoła).

Bóg kocha nas w roli strażniczek ogniska domowego! Chce, byśmy tworzyły dla naszej rodziny dom. Zarówno poprzez budowanie miłości i pokoju w relacjach, ale też przez dbanie o naszą przestrzeń, przygotowanie posiłków, umiarkowanie, rozsądek, troskę o gości.

Czy te stare zalecenia mogą mieć sens w naszym życiu? Służba domowi i najbliższym to bardzo owocna i korzystna krzątanina! Nie wierzysz? Czytaj dalej.

Co zyskujecie, kiedy powierzycie kobiecie dbanie o dom?

1 | Porządek

Miło jest w przebywać w czystej i uporządkowanej przestrzeni. Zdrowszy jest człowiek, gdy ma to podstawowe poczucie ogarnięcia, ładu w swoim codziennym otoczeniu. Gdy patrzy na czyste i uporządkowane otoczenie, w szafie czekają na niego wyprane i złożone ubrania, gdy rzeczy mają swoje miejsce, więc nie ma zdenerwowania powodowanego poszukiwaniem potrzebnych przedmiotów.

Ile to daje pokoju w rodzinie, poczucia bezpieczeństwa dla dzieci, ile mniej kłótni, gdy zawsze wiesz gdzie (i że!) masz czyste skarpetki!

Aby uzyskać taki stan, trzeba w to włożyć pracę. Czas i energię. I chwała każdej osobie, która przykłada do tego rękę!

A warto. Bo miło jest, gdy mąż wraca z pracy powiedzmy o osiemnastej, jeśli oboje mogą się zająć rozmową i posiłkiem w tym przyjemnym otoczeniu, a nie pracą (po pracy) nad stanem domu, przedmiotów i zapasów jedzenia.

Jeśli czujesz, że w tym temacie jest przed Tobą sporo pracy, niech wskazówką będzie dla Ciebie tekst Minimalizm w domu – dlaczego to ma sens?

2 | Żołądek

Kobieta, która na pełny etat zajmuje się domem i bliskimi, ma możliwość zadbać o sytość, zdrowie i rozpieścić kubki smakowe swojej gromady.

Od codziennych, sytych posiłków z w miarę nie przetworzonych składników, przez kiszenie ogórków czy pieczenie ciast i chleba aż po smakowite niespodzianki – to wszystko staje się możliwe.

A jak miło zjeść coś, co było przygotowywane z myślą o Tobie, Twoim dobru, zdrowiu i preferencjach smakowych, a nie z myślą o… obniżaniu kosztów i zwiększaniu zysków. Wczarowuj swoją miłość w jedzenie podawane mężowi, dzieciom i gościom – wiele im w ten sposób dajesz.

Jeśli w tym temacie jesteś początkująca lub niezorganizowana i szukasz nowych, zdrowych przepisów, a nawet gotowych planów posiłków i nauki planowania tychże, zerknij na tę Paczkę Wiedzy.

3 | Zdrowie

Kiedy kobieta codziennie ma dużo czasu, by zajmować się domem, może świadomie wybierać takie zajęcia i w codziennych sprawach dokonywać takich wyborów, które złożą się na lepsze i trwalsze zdrowie jej rodziny.

Kilka przykładów:

 • Jeśli kobieta zajmuje się swoimi dziećmi na co dzień, nie przechodzą one traumy przedszkolnych przeziębień, trwających po dwa tygodnie z pięciodniowymi przerwami przez pierwszy rok uczęszczania do placówki.
 • Kobieta może więcej czasu poświęcić na zdobycie wiedzy odnośnie zdrowego pożywienia, rozeznanie w asortymencie sklepów/bazarów/sąsiadów w swojej okolicy. Może kupować zdrowsze artykuły i przygotowywać zdrowsze posiłki.
 • Możesz hodować własne zioła czy uprawiać ogródek, sad itd.
 • Wiesz, co Twoje dzieci jedzą w ciągu dnia. Nie musisz zgadzać się na przedszkolne menu, unikasz kupowania niezdrowych przekąsek do szkoły, a decydując się na nauczanie swoich dzieci w domu zmneijszasz ryzyko łapania niekorzystnych wzorców od rówieśników, których rodzice, być może mając mało czasu, wybierają proste rozwiązania typu baton i komórka.
 • Masz większy wpływ na to, czym żywi się Twój mąż (Twój zasób!). Możesz tak zorganizować jego posiłki, by ograniczyć niezdrowe jedzenie w pracy czy na mieście.
 • Kiedy masz miesiączkę, możesz pozwolić sobie na odpoczynek i przeleżeć bardziej obciążające momenty. Nie jesteś zobowiązana do działania na pełnych obrotach, więc może pozwolisz sobie odpocząć zamiast łykać tabletki przeciwbólowe.
 • Możesz zadbać o odpowiednią dawkę ruchu dla siebie i swoich ukochanych, a także o odpowiednie ograniczenie bezowocnego korzystania z ekranów czy zbyt długiego siedzenia lub siedzenia dzieci w nieodpowiedniej pozycji.
 • Mniej zestresowana kobieta, bo nie ma dwóch etatów, mniej zestresowany mąż, bo ma te kotlety i nie jest zmuszany do mycia naczyń, mniej zestresowane dzieci, bo rodzice się nie kłócą, a mama zawsze jest, gdy trzeba pocałować, utulić lub cokolwiek innego.

Przykłady można mnożyć.

Chcąc podkręcić poziom zdrowia swój i swoich najbliższych, zerknij na te dwie Paczki ebooków, ekursów i przepisów: Zioła i Olejki Eteryczne oraz Planowanie Zdrowych Posiłków. Jest w nich i wiedza, i praktyczne wskazówki krok po kroku.

4 | Dbanie o dom a oszczędności

Praca w domu może oznaczać:

 • zaszycie dziur w ubraniach praktycznie za darmo zamiast płacenia za krawcową lub kupowania nowej odzieży
 • samodzielne pranie ubrań, które zabiegane osoby oddałyby do pralni
 • przygotowywanie kanapek dla męża do pracy; zdrowych, świeżych i nieopodatkowanych
 • przygotowywanie własnych posiłków, tańszych (i zdrowszych!) niż obiady w restauracjach czy w miejscu pracy
 • własne przetwory: ogórki kiszone, dżemy
 • własne jedzenie z ogródka lub choćby zioła z parapetu
 • brak opłat za opiekę nad dziećmi
 • brak kosztu dojazdów do pracy kobiety, ubrań do pracy, odpowiedniego makijażu i zakupów na pocieszenie
 • brak tego nadmiernego podenerwowania, stresu i pośpiechu typowego dla pracujących kobiet, który może prowadzić do nadmiernych wydatków (potrzebne zakupy robione na ostatnią chwilę), zakupów, pocieszeń i hobby „w nagrodę” za ciężką pracę
 • ograniczenie czynników, przyczyniających się do chorób psychicznych u kobiet, dzieci i młodzieży, a także do popadania w przestępczość przez dzieci, czyli nie płacimy za psychologów, terapie i leczenia; kobieta zawsze jest na miejscu, gotowa przegadać problem męża, dziecka czy swój
 • zmniejszone koszty opieki zdrowotnej: wizyt u lekarzy i leków
 • kobieta, zajmująca się dziećmi i domem, na ogół nie wykorzystuje tego czasu na shopping (jakoś łatwiej w to popaść z koleżankami, po pracy) ani na oglądanie reklam (w transporcie miejskim, na billbordach, na koleżankach, które właśnie wróciły z Kolumbii, kupiły ciuchy, zapisały się na kurs składania chusteczek higienicznych z trzech warstw w jedną chusteczkę), co by ciągnęło ją w stronę zaspokajania nieprawdziwych, sztucznie stworzonych potrzeb

Przykłady można mnożyć.

A jeśli Twoje finanse bądź ich kontrola kuleją, zerknij koniecznie do zbioru ebooków, ekursów i planerów finansowych, zebranych w Paczce Wiedzy: Zarządzanie Domowymi Finansami.

5 | Czas i przestrzeń na życie rodzinne. Na miłość

Gdy kobieta dba o te wszystkie drobiazgi, poświęcając czas, energię i swoją wyobraźnie domowi, rodzina zyskuje… właśnie Dom. Własne miejsce na Ziemi, przestrzeń tworzoną z myślą konkretnie o nich.

To jest miejsce na pożywienie się, odpoczynek, rozmowy, planowanie, naukę, przytulasy, rozwijanie swoich zainteresowań. Miejsce na miłość.

Dom. Nie tylko sypialnia, o którą nikt nie chce dbać, więc raz na dwa tygodnie płacimy pani za wysprzątanie naszych zaniedbań.

To jest nowa, zbudowana, zadbana, ukochana przestrzeń dla nas i naszych gości.

Strefa relaksu i miłości, a nie kłótni o podział obowiązków domowych.

Mniej zestresowani członkowie rodziny to lepsze relacje.

6 | Dbanie o dom a piękne relacje

Dom sprzątnięty, smaczne potrawy regularnie wypróbowywane, sprawy rodzinne załatwiane na bieżąco, mniej stresu, pośpiechu i natłoku zadań niżby doświadczać ich w dzisiejszym standardowym życiu, gdzie dbanie o dom to obowiązek każdego, czyli… nikogo, małżonkowie nieskłóceni o to, kto nie wyniósł śmieci… To jest dobre środowisko, by dać od siebie coś więcej, by poświęcić swój czas dla czegoś lub… kogoś.

Można zacząć tworzyć dom otwarty na ludzi, na spotkania, rozmowy, gościny, dalszą rodzinę i przyjaciół.

I wiele innych pięknych zadań jest wykonanych, gdy w rodzinie jest osoba, której jedyną odpowiedzialnością jest dbanie o rodzinę i dom.

7 | Głębokie odprężenie Kobiety i zgoda w domu

Jak to mówią: last but not least.

Kiedy podejmiecie decyzję o tym, że to Ty, sama, będziesz dbała o codzienne sprawy, prowadzące do sprawnego funkcjonowania domu i życia domowników, i kiedy powoli znajdziesz swój sposób na wdrożenie tego podejścia w życie, zobaczysz, że zyskałaś ogromny spokój w sobie.

Kiedy już nie liczysz na pomoc męża, kiedy nie czekasz na jego wkład, kiedy nie stresujesz się, czyją powinnością jest konkretnego dnia dane zadanie… tylko oglądasz swój dom i z długopisem i kartką próbujesz ustalić swoje standardy jego działania i wyglądu, i swój grafik pracy… kiedy zaczynasz to robić, przychodzi ogromny spokój. Wewnętrzny.

A że kobieta jest sercem domu (choć nie tylko dlatego, bo przecież jedną decyzją zwyczajnie wyeliminowaliście wszelkie kłótnie o to, kto nie zmył naczyń), pogoda ducha i rozluźnienie rozlewają się na męża, dzieci, Wasze sprawy i dom.

Mówię Wam to z własnych obserwacji: ileż we mnie jest teraz spokoju!

Równie szczerze przyznaję: to trwało miesiące (więcej niż rok) szukania najlepszego grafiku dbania o dom dla siebie, i miesiące układanie sobie tego wszystkiego w głowie.

Zerknij na tę Paczkę anglojęzycznych materiałów, które pomogą Ci zbudować własny system organizacji prac domowych.

Zobacz też:

A jeśli zaczynasz dopiero tę drogę zajmowania się rodziną i domem lub jeśli robisz to od lat, ale jakoś tego nie czujesz i trochę leci Ci z rąk, polecam poczytać o organizacji prac domowych, zarządzaniu czasem i zbudować własny system działania. Zerknij na tę Paczkę anglojęzycznych ebooków i ekursów, poruszających tę tematykę. Mnie szczególnie pomógł kurs Driven Women Grace Based Productivity for Christians Phylicii Masonheimer, a kupując go w tej Paczce nie dość, że płacisz za niego połowę regularnej ceny, to dostajesz dostęp do jeszcze 44 innych materiałów.

dbanie o dom to wartościowa praca - blog pani domu Jesteś Boska
error: Content is protected !!